نمایش محتوای سبز

1400/6/7 - 13:53
امام جمعه باغستان شهریار:
وحدت قوا به همراه اصلاح قوانین دست و پا گیر برخی مشکلات را حل می‌کند
حجت‌الاسلام بنی‌احمدی با بیان اینکه دولت جوان انقلابی تیمی رابرای اصلاح قوانین دست و پا گیر پیش بینی کند گفت: وحدت و یکپارچگی سه قوه در کنار یکدیگر به همراه اصلاح قوانین دست و پاگیر می‌تواند پاره‌ای از مشکلات را به راحتی از میان ببرد.

هفته دولت که یادآور فداکاری‌های فرزندان پاک نهاد و گرانقدر انقلاب و احیاکننده روزهای پرشورخدمتگذاری شهیدان رجایی و با هنر است علت نامگذاری چنین هفته‌ای این است که دولت شهید رجایی، نخستین دولت مکتبی بود که در آن دوره بحرانی حداکثر تلاش و کوشش خود را برای خدمت به اهداف مقدس انقلاب، صادقانه اعمال کرد در همین رابطه گفتگویی با حجت‌الاسلام ابوالفضل بنی‌احمدی، امام جمعه باغستان شهریار در مورد عملکرد دولت‌ها پس از پیروزی انقلاب به شرح زیر ارایه می‌شود.

 جایگاه دولت در نظام جمهوری اسلامی توضیح بفرمایید؟

در نظام حاکمیت جمهوری اسلامی سه جایگاه وجود دارد که دو جایگاه از سوی مردم انتخاب می‌شود و دیگری منصوب به ولایت است. رئیس دولت از جانب مردم انتخاب  و با شعارهایی وارد تصدی دولت می‌شود که مردم انتظار دارند آن شعارها را عملی کنند. از ابتدای انقلاب هر دولتی با گرایش و شعاری به این جایگاه دست یافته است و برخی از شعارها عملی شده و برخی نیز بر زمین مانده است. مردم در رای دادن‌های خود به شعارها نگاه کردند و البته برخی دولت ها اخبار مردم را مهندسی کرده و توانستند با شعارهای رنگین رای‌هایی را از مردم اخذ کنند. دولت‌های قبلی معمولا تعیین کننده دولت‌های بعدی هستند و عملکردشان معمولا این گونه است که اصلاح‌طلب یا اصولگرا هستند.

روند تشکیل دولت‌ها پس از پیروزی انقلاب چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آنچه دیده‌ایم غیر از دولت مرحوم شهید رجایی و دولت رهبر انقلاب به دلیل مشکلاتی که در شاکله دولت بود رئیس جمهور از اختیارات لازم برخوردار نبوده و نخست وزیر اختیارات بیشتری را در دست داشت و اختلافاتی میان رئیس جمهور و نخست وزیر به وجود آمد که در پی آن قانون اساسی اصلاح شد.

پس از این اصلاح‌طلبان با دیدگاه خاصی پا به میدان گذاشتند. در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی دو اعتقاد وجود داشت؛ اینکه در کشور را باز بگذاریم و رفاهیات را برای مردم فراهم کنیم و یا اینکه با سدسازی و ساخت کارخانه‌ها موجبات رونق کشور را به وجود آوریم که عملا این گفتار در سدسازی و رونق برخی از کارخانه ها عملی شد و در کارهای زیربنایی اتفاقات خاصی افتاد اما پس از این دولت‌ها به حاشیه رفتند، حاشیه‌هایی که نظام و مردم را ضربه زد و اقداماتی که انجام شد در دولت خاتمی به بحث‌های فرهنگی ختم شد البته کارهایی انجام شد و پس از آن دولت احمدی نژاد در دوره اول با بحث‌هایی مواجه شد و در دوره دوم نیز مباحثی مطرح و موجب صف‌کشی و برخی حاشیه‌ها شد. در دولت روحانی نیز با موضوعاتی که مطرح شد مقداری تکیه‌گاه مردمی و داخلی به بیرون از کشور منتقل شد و در موضوع سیاست خارجی عملا به توصیه‌های رهبر انقلاب مخالفت کرده و عملا چیزی از سیاست خارجی نصیب نظام نشد جز آنکه مردم شدیدا در فشار قرار گرفته و ضرر کردند.

دولت جدید با چه مسائلی مواجه است؟

در حال حاضر دولتی که متصدی اداره امور کشور می‌شود با توجه به تحریم‌ها و موضوع کرونا، کسری بودجه، سنگینی دولت با مسایل مختلفی مواجه است و در موضوع اصل 44 و برون‌سپاری آن و خصوصی‌سازی با مشکلاتی مواجه است و شاهدیم که برخی از کارخانه‌ها به بخش خصولتی واگذار شده و موجب تعطیلی برخی از مراکز صنعتی و تولیدی شده  و در پی آن با معضلات تورم و معیشت مردم شدیدا در فشار قرار دارد.

دولت جدی در موضوع سیاست خارجی با چه مسائلی روبرو است؟

در موضوع سیاست خارجی نیز با توجه به مشکلاتی که در افغانستان ایجاد شده است باید مراقب این روابط باشیم. با شرایطی که با ولنگاری دولت قبل به وجود آمده است و برخی موضوعات در حوزه سیاسی و اقتصادی موجب انتظارات زیادی در میان مردم شده است. مردم در دولت جدید به دنبال معجزه هستند و این سطح توقع بالا برای دولت جدید آزاردهنده است. در این زمینه ما نیازمند برنامه‌های به روز و ضرب‌العجل هستیم که در کوتاه مدت، میان‌ مدت و بلندمدت بتواند مشکلات مردم را در بخش‌هایی حتی کوچک برطرف کند و موضوع اقتصاد را حرکت دهند البته بخش اقتصاد متاثر از کرونا نیز است و تحریم نیز بر آن اثر دارد. سطح توقع بالا از دولت بسیار آزاردهنده است و کابینه‌ای باید در این دولت روی کار بیاید که بتواند با رای اعتماد بالا، دولت انقلابی جوان، با انرژی وارد میدان شود تا بتواند جواب معضلات جامعه را بدهد.

مردم با چه مسائلی در دولت جدید مواجه هستند؟

اکنون مشکلاتی که مردم با آن مواجه هستند، ضعف اقتصاد و بهداشت و درمان است که برای مردم بسیار آزاردهنده است و فشار زیادی را مردم تحمل می کنند و طبیعی است که دولت باید وارد میدان شود و این فشار را از شانه مردم بردارد. اگر دولت جدید باید بتواند با معرفی افراد شایسته و متخصص پاسخگوی این نیاز مردم باشد و با جسارت به حل مشکلات بپردازد زیرا وضعیتی ایجاد شده است که میادین مینی در سر راه است که باید هر یک در جای خود خنثی شود.

شعارهایی که  از دولت گذشته بر زمین ماند چه آثاری را در پی دارد؟

شعارهایی که دولت گذشته اعلام کرد قبل از اتمام دولت ناکارآمدی آن را برای مردم نشان داد. خنثی شدن موضوع مسکن مهر، افزایش اقلام ساختمانی، موجبات افزایش قیمت مسکن را فراهم کرد. در موضوع کرونا نیز تدابیر که باید فراهم می شد تا موج سوم و چهارم ایجاد نشود، کنترل نشد و به آن عمل نشد. در موضوع واکسن با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب با نوعی سهل انگاری مواجه شدیم و آمار تلفات بالا رفت و موجب درگیری آمار کثیری از مردم و افزایش هزینه‌ها شد. دولت جدید با برنامه وارد میدان شده است و اکنون مجلس به برنامه‌ها رای می‌دهد و افراد با روحیه جهادی وارد میدان شده‌اند؛ روحیه جهادی با انگیزه خدمت به مردم حرکت می‌کند و البته برخی از قوانین مجلس که کاربردی نیستند، باید اصلاح شود. دولت باید برنامه‌هایی را پیش بینی کند که موانع تولید و صادرات، واردات، معیشت، تورم و اقتصاد را بررسی کرده و قوانین زائد را کنار بگذارنند.

متاسفانه قوانینی وضع می شود که اداراتی نیز در کنار آن دایر شده و افرادی برای اجرای آن گمارده می‌شوند در حالی که اجرای قانون باید به سهولت انجام گیرد. دولت در بخشنامه‌های خود و مجلس در بخشنامه‌های خود باید دقت کنند تا آئین نامه‌ها و قوانین مانع زدایی کنند و گره‌ای بر سر راه ایجاد نکنند. در موضوع گمرکات ما با مشکلات زیادی مواجه هستیم که قوانین و آئین‌نامه‌های ساعتی این موانع را ایجاد کرده و موجب شکل گیری رانت و برخی شبکه‌های غیر قانونی شده است.

فاصله طبقاتی که در اثر رانت‌خواری‌ها ایجاد می‌شود، فشار زیادی را به مردم وارد کرده در حالی که انقلاب برای مردم است و به گفته بنیانگذار انقلاب، انقلاب برای پابرهنگان است که همیشه پای نظام ایستاده‌اند. از ابتدای انقلاب تاکنون مردم پای انقلاب ایستاده‌اند و تلاش کرده‌اند آن را حفظ کنند اما برخی از مسئولان پس از انتصاب عکس آن عمل کرده و تلاش کرده‌اند با تصمیم‌گیری‌های نسنجیده و بدون تدبیر و یا حتی سنجیده نظام را از بین ببرند. مدیرانی که تعهد و تخصص نداشته و به مسئولیت گمارده شوند، موجب ضررهای زیادی برای نظام جمهوری اسلامی می‌شوند و این اتفاقی است که در دوره‌های قبل رخ داده است و شاهد تصمیم‌گیری‌هایی بودیم که خلاف مصلحت نظام بوده است.

همکاری میان سه قوه تا چه اندازه در حل مشکلات مردم موثر است؟

وحدت و یکپارچگی سه قوه در کنار یکدیگر به همراه اصلاح قوانین دست و پاگیر می‌تواند پاره‌ای از مشکلات را به راحتی از میان ببرد. دولت جوان انقلابی باید تیمی را در اصلاح هر یک از بخش‌های قوانین داشته باشد تا بتواند قوانین دست و پاگیر را از میان بردارد و موجبات جلوگیری از فساد را فراهم کند و قوانین خوبی برای راه‌اندازی تولید فراهم شود و قوانین رانتی در سیستم بانکی برداشته شود، چرا باید کارخانه‌ها مصادره بانک‌ها شوند زیرا بانک‌ها وام‌هایی را در اختیار مردم قرار دادند که کارخانه‌ها نتوانستند آن را پرداخت کنند و کارخانه‌ها در مسیر مزایده قرار گرفته و کارگران بیکار شدند و موجب بالا رفتن سطح تورم و در پی آن افزایش جرم و جنایت در جامعه می‌شود.

برای حل مشکلات اقتصادی باید ابتدا معیشت مردم که وابسته به تولید و اشتغال است با نگاه به درون تقویت شود و کارخانه‌ها راه‌اندازی شده و هر یک که به شکل خصولتی واگذار شده است، بازگردانده شود و کارگران در مسیر تولید و اشتغال وارد شوند. با اشتغال کارگران معیشت خانواده اصلاح می‌شود و در پی آن اصلاح مسکن نیز مد نظر قرار گیرد.

موضوع ازدواج از دیگر مباحث مهم است که سن ازدواج بسیار بالا رفته و باید به حد متعادل برسد و این امر زمانی مهیا می شود که اشتغال و مسکن اصلاح شده و در مسیر واقعی خود قرار گیرد.

در موضوع سبک زندگی با فرهنگ‌سازی سبک زندگی ایرانی اسلامی برای مردم بازگو شود. این فرهنگ‌سازی می تواند در مقابل رخنه و نفوذ دشمن سدی محکم باشد. آنچه دشمن بر روی آن متمرکز است، سبک زندگی افراد است تا بتواند از این راه بدون جنگ و خونریزی به اهداف خود برسد؛ به همین جهت موضوع فرهنگ سازی بسیار مهم است و در این مسیر باید صدا و سیما و رسانه‌ها وارد میدان شوند.

منبع: خبرگزاری شبستان

کپی لینک کوتاه
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA