نمایش محتوای سبز

1400/6/21 - 13:40
امام‌جمعه پارس آباد:
ساماندهی معیشت مردم برنامه کلیدی دولت سیزدهم باشد
امام جمعه پارس‌آباد گفت: مردم ولی نعمت مسئولان در نظام سیاسی اسلامی هستند و مشکلات و تنگنای معیشت آن‌ها باید در اولویت ساماندهی و برطرف‌سازی باشد.

حجت‌الاسلام علی اکبر باقری بنابی، اظهار کرد: بحث حکومت و جایگاه مردم در حکومت یکی از مباحث قدیمی در نظام سیاسی اسلام محسوب می‌شود و سوالی که برای ما پیش می‌آید این است که اگر حکومت و مشروعیت آن در اسلام الهی است و شخصی همانند پیامبر و اهل‌بیت(ع) باید در رأس حکومت قرار بگیرد پس جایگاه مردم چیست؟ به عنوان مثال سوال دیگری که ممکن است مطرح شود این است که در عصر غیبت وقتی ولی فقیه باید در رأس حکومت باشد پس جایگاه مردم چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت مشروعیت الهی است ولی مقبولیت هر نظام در هر حاکمیت از مهم‌ترین مسائل آن حکومت و نظام سیاسی حاکم در جوامع محسوب می‌شود. یعنی اگر حکومتی مشروعیت داشته باشد ولی مقبولیت نداشته باشد حکومت اسلامی نیست.

وی افزود: مردم ولی نعمت مسئولان در نظام سیاسی اسلامی محسوب می‌شوند برای همین وقتی رئیس جمهور از سمت مردم با رأی‌شان انتخاب می‌شود نظام دارای مقبولیت شده و وقتی تنفیذ می‌شود این نیز از همان باب مشروعیت نظام است. برای همین نباید این دو موضوع را با یکدیگر اشتباه بگیریم ژرا که هر دو در جای خود مهم است و مهم‌ترین حکومت اسلامی که در عصر غیبت شکل گرفته همین جمهوری اسلامی ایران است که با حمایت مردم تشکیل شده است.

امام جمعه پارس‌آباد در ادامه صحبت‌های خود در مورد نماز جمعه و نقش آن در این موضوع گفت: ما امروز باید در نمازهای جمعه این نقش مردم را برجسته کنیم چون که حمایت‌های مردم اگر نباشد و مردم هر چند مشروعیت الهی وجود داشته باشد امکان حاکمیت در جامعه وجود نخواهد داشت. برای همین امام خمینی (ره) جمهوریت و اسلامیت را همواره با هم دیدند.

حجت‌الاسلام باقری با اشاره به نقش مردم در عرصه مختلف یادآور شد: عامه مردم باید در عرصه‌های مختلف به میدان آمده و در سرنوشت خود شریک باشند. نمازهای جمعه جایگاه مطالبات صحیح، مشروع و معقول مردم است و اگر به نماز جمعه به این صورت نگاه شد و عمل ما برگزاری و اجرای آن چنین شد مردم در این برنامه الهی شرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: در حقیقت هر قدر عظمت نماز جمعه از لحاظ کمی و کیفی بیشتر شود مردم حتماً نسبت به آن اقبال می‌کنند. در نتیجه مقبولیت در کنار مشروعیت بیشتر و بیشتر شده است. برای اینکه این اتفاق بیافتد ائمه جمعه باید به صورت میدانی مشکلات مختلف در حوزه اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و… را بررسی نمایند و به مشکلات عنایت داشته و برای تسکین آلام مردم آن را در نماز جمعه بیان نمایند.

خطیب جمعه پارس آباد در پایان با اشاره به برخی از مصادیق موجود در مورد دولت مردمی خاطرنشان کرد: امیدواریم مسئولین نظام خصوصاً وزرای جدیدی که سر کار آمدند به خطیر بودن مسئولیت شأن واقف بوده و مانند رئیس جمهور که به صورت میدانی با یک خودروی ساده بین مردم حاضر می‌شود این عزیزان نیز همین مسیر را انتخاب نموده و ناامیدی موجود که در بین برخی از مردم اتفاق افتاده را به امید تبدیل نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

کپی لینک کوتاه
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA