نمایش محتوای سبز

1400/6/17 - 07:56
امام‌جمعه سرخه:
برداشتن موانع بین مردم و مسئولان بزرگترین رسالت نمازجمعه است
حجت‌الاسلام مصطفی فاطمی بصیر گفت: امروز بزرگترین رسالت نمازجمعه رفع موانع بین مردم و مسئولین و حضور مسئولین در نمازجمعه است.

نمازجمعه بعنوان یک تشکل اجتماعی، سیاسی و معنوی است که به طور گسترده بعد از پیروزی انقلاب‌اسلامی در سراسر کشور برگزار می‌شود و امام‌جمعه بعنوان فرد اصلی در برگزاری این مراسم مهم دینی نقش مهمی در انتقال شرایط و نقطه نظرات مردم به مسئولان دارد تا جایی که می‌تواند به عنوان حلقه واسطه میان مردم و مسئولان دسترسی مردم به مسئولان را آسانتر کرده و در حل مشکلات مردم و عبور از بحران‌های مختلف از سیل، زلزله تا بحران‌های مختلف بیماری و خنثی کردن نقشه‌های دشمنان در شهرها و روستاهای مختلف کشور نقش اساسی ایفا می‌کند. مردم نیز در روستاها و شهرهای مختلف همواره ائمه‌جمعه را امین مشکلات و مسائل شهر و روستا می‌دانند و تمام مسائل خود را با وی در میان می‌گذارند و ائمه‌جمعه در میان مردم از اعتماد بالایی برخوردار است بر همین اساس در دفتر ائمه‌جمعه  همواره بر روی مردم باز است و افراد از طبقات مختلف اجتماعی می‌توانند نقطه نظرات و مشکلات خود را به مسئولان منتقل کنند. در همین رابطه گفتگویی با حجت‌الاسلام مصطفی فاطمی بصیر امام‌جمعه سرخه سمنان به شرح زیر ارایه می‌شود.

جایگاه نمازجمعه را چگونه توصیف می‌کنید؟

 نمازجمعه قرارگاه تبیین اصول، ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب است. در تعابیر بلند امامین انقلاب از نمازجمعه به عنوان قلب فرهنگی شهر یاد شده است. نمازجمعه عمود خیمه انقلاب، کانون جبهه فرهنگی انقلاب و سمبل معنویت و اقتدار ملی است. رهبر معظم انقلاب در مورد جایگاه معنوی نماز جمعه تعبیر لیله القدر نظام را به کار برده‌اند.

در مورد حقوق متقابل مردم و شبکه امامت جمعه  توضیح بفرمایید؟

برای تحقق حقوق متقابل مردم و شبکه امامت الزاماتی نیاز است. یکی از این موارد دانستن مسئولیت امام‌جمعه است. امام جمعه با شناخت عملکرد و شناخت اختیارات امام‌جمعه می‌تواند سطح توقعات خود را با جایگاه امامت جمعه تنظیم کند. نکته دیگر این است که نگاه امام‌جمعه به مردم باید به عنوان یک سرمایه و دارائی عظیم اجتماعی باشد.

ویژگی یک امام‌جمعه موفق چیست؟

امام‌جمعه موفق امام‌جمعه‌ای است که مردم به او اعتماد داشته باشند. برای جلب اعتماد مردم باید شفاف‌سازی صورت بگیرد. حتی بنده معتقدم مردم باید در مورد معیشت امام جمعه نیز مطلع باشند.

 با توجه به گستردگی تربیون نماز جمعه در کشور آیا نماز جمعه را می توان به عنوان رسانه ای مردمی عنوان کرد؟ مهمترین کارکرد نماز جمعه چیست؟

تریبون نمازجمعه، رسانه‌ای مردمی و در تراز انقلاب اسلامی است. تریبون نمازجمعه رسانه‌ای برای اعتراض و انتقاد مشفقانه است. باید در تریبون نماز جمعه حقوق مردم و تکالیف مسئولین مطرح شود. باید روح مطالبه‌گری در مردم ایجاد و تقویت شود. برای همین باید به محتوا و کارکرد خطبه‌های نمازجمعه توجه داشت.

وقتی در این زمینه سیره پیامبر و امیرالمومنین علی علیه‌السلام را مرور می‌کنیم کارکردهای تعلیمی، تربیتی و آموزشی در ابعاد عبادی و اجتماعی کاملا مشهود و ملموس است. مهم‌ترین کارکرد نماز جمعه و خطبه‌های آن اطلاع‌رسانی است. یعنی خطبه‌های نمازجمعه کارکرد رسانه‌ای دارد.

سلوک امام‌جمعه در برخورد با مردم چگونه تعریف می شود؟

 گرچه نمازجمعه نهادی حکومتی، نهاد امامت جمعه نهادی حاکمیتی و امام‌جمعه شخصیتی سیاسی و مذهبی است اما روح و جوهره این دستگاه منش طلبگی است. سلوک عملی امام‌جمعه باید پدرانه و برادرانه باشد. امام‌جمعه باید رفتاری صمیمانه با آحاد مردم داشته باشد. او باید فراجناحی و فرا حزبی باشند.

رسالت تریبون نماز جمعه  را چگونه باید تعریف کنیم؟

 رسالت تریبون نمازجمعه اصلاح امور اعتقادی وتحلیل اجتهادی مسائل اجتماعی و سیاسی، ایجاد آرامش روحی و روانی و تقویت روحیه تذکر مخاطبین است. هر پیام و نطق امام جمعه باید رویکرد امید آفرینی، نوید بخشی و معرفت افزایی، بصیرت محوری و اخلاق مداری داشته باشد. ملاحظه حق و انصاف در اتخاذ مواضع، بدون ملاحظه مذاق مستمع نیز قابل توجه است. در ضمن یک نکته مهم را نباید فراموش کنیم که مسئولین نیز باید در نمازهای جمعه حضور داشته باشند. یکی از سنت‌های حسنه در سال‌های اخیر برنامه‌ریزی برای پاسخگویی به مردم در قالب میز خدمت در حاشیه برگزاری نمازجمعه است که فقط نباید در هفته دولت برگزار شود. امروز بزرگترین رسالت نمازجمعه رفع حجاب و موانع بین مردم و مسئولین و حضور مسئولین در نمازجمعه است.

منبع: خبرگزاری شبستان

کپی لینک کوتاه
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA