نمایش محتوای سبز

1400/5/13 - 14:33
ایده های بزرگداشت روز جهانی مسجد (2)
بیست و یکم اوت هر سال که مصادف با 31 مرداد است، روز جهانی مساجد نامگذاری شده است. در سال 1348 در چنین روزی مسجدالاقصی که قبله اول مسلمین جهان است توسط صهیونیست ها به آتش کشیده شد.
  1. با شناسايي مؤذنان خوش‌صداي مساجد و نيز تبليغ مناسب براي اطلاع‌رساني به ديگر افراد علاقمند، برنامه‌ريزي منظمي براي سازماندهي و بكارگيري اين عزيزان در مراسم نماز جمعه، صورت مي‌گيرد. با هدف احياء اين جايگاه برجسته در اقامه نماز، طرح هسته‌هاي مكبري با هدف آموزش، نظم بخشي و ساماندهي امور مربوط به آن پيشنهاد شده است تا از اين طريق بتوان ضمن نزديك شدن به جايگاه واقعي آن، زمينه‌هاي بهره‌مندي بيشتر از آنها در ارتقاء سطح فعاليت‌هاي معنوي مساجد را نيز فراهم ساخت. ستاد نماز جمعه با تربيت و اعزام موذنين خوش صوت و لحن به نقاط مختلف محلات، كه در اين طرح به عنوان ميعادگاه‌هاي پرواز نام‌گذاري شده‌اند گام‌هاي عملي و اقدامات مناسب را به انجام ‌مي‌رسانند.

  2. بايسته است تمام ابزار و لوازم و تمهيدات لازم را براي پذيرش نماز به درگاه حق‌تعالي كه بخش عمده آن مربوط به صحّت نماز است، توسط ستادهای نماز جمعه و در حین برگزاری مراسم، فراهم شود. بررسی صحّت نماز، امکان اصلاح و رفع اشکالات نماز مخاطبین را فراهم آورده و ضمن بازخورد مناسب به داوطلبین، در فرهنگ‌سازی این مبحث نیز مؤثر خواهد بود.

  3. به مناسبت روز جهانی مسجد، پشتيباني و حمايت مادي و معنوي از برنامه‌ها و فعاليت‌هاي مساجد به شرط اجرايي شدن. این طرح ها و پیشنهادات توسط مخاطبان و کارشناسان و نمازگزاران پیشنهاد شده و با داوری توسط امام جمعه و مسئولین ستادها، به عنوان طرح برتر معرفی و حمایت می شوند. اعتبارات و جوایز و مساعدت های مالی، از طریق خیرین و سازمان ها و نهادهای ذیربط قابل تامین است. 

  4. در ایام روز جهانی مسجد، جشنواره مائده آسمانی در رشته‌هاي مختلف قرآني، فرهنگي، هنري براي اجرا پيشنهاد مي‌گردد. استفاده از ابزارهاي فرهنگي و هنري در جذب نوجوانان و جوانان به مساجد و نيز عمران معنوي اين مكان مقدس مي‌تواند نقش مؤثري ايفا نمايد. مطالعات پژوهشگران بيانگر اين مطلب است كه استفاده از اهرم تشويق و ترغيب، از ابزارها و شيوه‌های كاربردي جذب عمومي اقشار مختلف به اماكني مانند مساجد به‌شمار مي‌روند.

  5. طرح «صندوق صلات» با فراهم آوردن برخی امکانات ضروری مساجد، در پی آن است تا علاوه بر خدمت‌رسانی به نمازگزاران با رعایت موارد و اصول بهداشتی، زمینه‌های فیزیکی و همچنین روانی جذب نمازگزاران به مساجد و عبادت را فراهم آورد. با استقرار این صندوق در مبادی ورودی مصلی، مساعدت مردم برای احیا، بازسازی و انجام برنامه های فرهنگی در مساجد جمع آوری و طی یک ساز و کار معین، به مساجد نیازمند ارائه می شود. 

  6. پس از شناسایی نمازگزان و مخاطبان مسجدي كه درگروه‌های فرهنگي، اجتماعي، هنري و ورزشي و... جامعه فعال مي‌باشند جلسه‌اي از طرف ستاد نماز جمعه، جهت هماهنگی با اين افراد برگزار می شود تا آنها واسطه و رابط ستاد با اين گروه‌ها شوند و يك تعامل دوسويه بين آنها ايجاد شده و از طريق آنها برنامه‌ها و فعاليت‌هاي ستاد نماز جمعه و مراسم نماز جمعه اطلاع‌رساني شود و در نهايت آنان پل ارتباطي حضور ديگر اعضاي گروه‌ها با مصلی و ستاد نماز جمعه می شوند و حضوري فعال‌تر در نماز جمعه خواهند داشت.

کپی لینک کوتاه
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA