نمایش محتوای سبز

1400/4/2 - 12:48
گفتاری از حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری:
اعضای ستادها، نایبان خداوند برای پذیرایی از میهمانان عید جمعه هستند.
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه، در جمع مسئولین ستادهای نماز جمعه استان تهران، مطالبی را پیرامون وظایف و مسئولیت های اعضای ستادهای نماز جمعه، تبیین کرده اند. بخش هایی از این گفتار به مرور در ستون درباره ستادها، منتشر خواهد شد.

اساساً ماهیت روز جمعه عید است. یعنی ما می‌گوییم چهار عید داریم؛ یک عید هفتگی ما است نمازجمعه است، شماها در واقع می‌شود گفت سفره‌داران این عید هفتگی هستید. از طرفی صاحب خانه و صاحب کار خود حضرت حق است. این نودی هم تعبیر قشنگی است «إذا نودی للصلاة من یوم الجمعة» خدای متعال به شما این افتخار را داده که شما می‌شوید جزو منادیان نمازجمعه. یعنی ستادها این هستند دیگر، منادی نمازجمعه چنان که خود امام جمعه هم جزو منادیان نمازجمعه است. ستادها هم همین ویژگی را دارند که مردم دعوت بشوند برای ذکر الله، این سفره‌آرایی، این محیط‌آرایی، آماده کردن مصلی، گرمایش و سرمایش و نظافت و تمیزی و محیط پیرامونی آن و احوال بچه‌ها، پیرمردها و پیرزن‌ها و عزیزانی که معلول هستند این‌ها چه جوری شرکت کنند، آن‌هایی که از راه دور می‌آیند، همه این‌ها می‌افتد گردن شما، یعنی این جمع ستاد عزیز ما به عنوان بالاخره نایبان میزبان اصلی که خدای متعال است و ولیّ کامل الهی حضرت بقیة الله اعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف و علیه الصلوة و السلام است. این حس میهمان‌داری از طرف حضرت حق را ستادها باید همیشه در خودشان حفظ کنند تا بانشاط، با کیفیت، با ابتکارات تازه بتوانند از عهده وظیفه‌ای که در این عرصه دارند، نه وظیفه، افتخاری که در این بخش به آن‌ها سپرده شده بربیایند، چون این افتخار افتخار بزرگی است حقیقتاً که انسان بخواهد سفره‌آرایی کند برای عید هفتگی مؤمنین.

این نکته عید را باید ما دوباره به آن فکر کنیم یعنی چه کار کنیم که محیط نمازجمعه، جاذبه خانوادگی آن برای خانواده‌های مؤمنین از نظر این که این‌ها بیایند نمازجمعه برای آن‌ها عید بشود. این یک معنایی دارد دیگر. مثلاً اگر توی محیط نمازجمعه دعوا و مرافعه باشد عید نمی‌شود. امام جمعه اگر خیلی سروصدا راه بیندازد و نمی‌دانم نستجیر بالله یک وقت وارد یک حریم‌هایی بشود که ایجاد شقاق و اختلاف و این‌ها بکند عید نمی‌شود. اگر کارگزاران نمازجمعه یک مقدار گاهی تقسیمات حزبی و جناحی و این‌ها را وارد محیط نمازجمعه کنند عید نمی‌شود. عید معنای خودش را دارد دیگر.

یعنی باید آن سپهر گفتمان انقلاب اسلامی با حفظ آن نشاط، محیط نمازجمعه محیطی باشد که هر خانواده‌ای از خانواده‌های مؤمنین برای او جاذبه داشته باشد که دست زن و بچه‌اش را بگیرد و به جای هر تفریح دیگری بیاید نمازجمعه. باید به این جمعاً فکر کنیم. این نیاز به بازاندیشی دارد. چه کار کنیم از نظر محیط‌آرایی، مثلاً بعضی از مصلی‌ها من رفتم خیلی بی‌نظم است این قدر پلاکارد زدند این جلو و مطالب این طرف و آن طرف، شلوغی از نظر محتوا، در حالی که این آرایش محیط نمازجمعه و هم سادگی‌ آن، در عین سادگی، در اوج سادگی ولی این که با سلیقه باشد خیلی مهم است. بعضی جاها هر کسی آمده یک پرچمی آن جا مثلاً این گوشه و کنارها زده، مخصوصاً آن جاهایی که مصلای نمازجمعه مشترک هم هست یعنی ضمناً مسجد است یک هیأت امنایی هم دارد و روزهای جمعه شما باید بروید نمازجمعه‌تان را آن جا برگزار کنید، ستاد نمازجمعه با آن هیأت امناء با همدیگر بالاخره به یک اختلاف سلیقه‌هایی می‌خورند، این هم نیاز به مراقبت‌های خاص خودش را دارد.

کپی لینک کوتاه
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA