نمایش محتوای سبز

1400/8/29 - 11:21
دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور:
تریبون نماز جمعه نیازمند تحول است
به فرموده رهبر انقلاب تحول در بخش های گوناگون لازم است، به عقیده ما یکی از همین بخش ها همین تریبون نماز جمعه است.

محسن نراقی دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور در پیش خطبه های نماز جمعه تهران ضمن تبریک سالروز تشکیل بسیج دانشجویی گفت: بحمدالله بسیج دانشجویی در چند ساله گذشته توانست نهضت مساله محوری را پایه گذاری کند و بحمدلله این اتفاق مورد تائید رهبر انقلاب نیز قرار گرفت و هم چنین امیدواریم در آینده بتوانیم با استفاده از ظرفیت بدنه تشکلی بسیج دانشجویی تشکیل حلقه های میانی که مورد تاکید رهبری بوده است را رقم بزنیم و بتوانیم به رسالت جهاد تبیین که از جانب رهبری عزیز برای ما مشخص شده است عمل کنیم.

نراقی با اشاره به بحث تحول که مورد تاکید رهبر انقلاب در دیدار اخیر تشکل های دانشجویی بود، اظهار داشت: رهبر انقلاب فرمودند تحول در بخش های گوناگون باید انجام شود. برای ایجاد تحول یک زمانی مدیران و مسئولان خودشان دست به تحول می زنند یک زمانی برای ایجاد تحول باید مطالبه صورت بگیرد. برای نمونه تحولی که در بخش خبر صداوسیما در دوران رئیس جدید سازمان انجام شد، برای ایجاد این تحول مطالباتی از جانب گروه های مختلف و به خصوص دانشجویان انجام شد و این مطالبات به نتیجه رسید، مشخصا اگر رویکردی که صدا و سیما در مساله اختلال در سیستم توزیع بنزین در پیش گرفت در مساله های سابق هم مثل گران شدن بنزین در پیش می گرفت کشور دچار خسارت هایی نمی شد.

این فعال دانشجویی افزود: به فرموده رهبر انقلاب تحول در بخش های گوناگون لازم است، به عقیده ما یکی از همین بخش ها همین تریبون نماز جمعه است. البته خداقوت عرض می کنیم خدمت مسئولان ستاد و حقیقتا در این مدت اتفاقات خوبی هم افتاده است برای مثال در همین چند هفته قبل در حدود نیمی از نمازهای جمعه از ظرفیت دانش آموزان استفاده شد یا همین هفته در حدود 20 مرکز استان دانشجویان بسیجی سخنران پیش از خطبه هستند. این ها قابل تقدیر است و ان شاءالله ادامه دار باشد اما به نظر ما کافی نیست؛ نماز جمعه ای که به نظر امام راحل یک عبادت سرتاپا سیاسی است می تواند اثرگذارتر باشد. تحول صحیح در نماز جمعه هم می تواند باعث اعتماد بیشتر مردم به نظام اسلامی بشود و هم می تواند استقبال از این فریضه را بیشتر کند.

وی گفت: نماز جمعه می تواند به محلی تبدیل شود که مطالبات نظام اسلامی از مسئولین در آن مطرح بشود، این مطالبات نظام اسلامی چیزی جز مطالبات مردم نیست، چیزی جز مطالبات رهبری عزیز نیست، شما ببینید اما راحل می فرماید منصب امامت جمعه یعنی منصب تماس روحانیت با ملت، اگر این سخن محقق بشود، ائمه جمعه بیشتر در بین مردم حاضر بشوند مطالبات و خواسته های مردم را بشنوند، حالا این وسط ممکن است به واسطه مشکلات مردم مطالباتی ناصحیحی را هم مطرح کنند این نباید اصل کار را زیر سوال ببرد، اگر ائمه جمعه این مطالبات را بشنوند و در خطبه ها طوری مطرح کنند که مسئولین حساب ببرند این باعث اعتماد بیشتر مردم به نظام اسلامی می شود.

وی تصریح کرد: یک عده ای می گویند این انتقادات را چرا خطیب جمعه بگوید، چه منبری بگوید و چه دانشجو این تضعیف نظام است، نه آقایان بیان شدن این نکات در تریبون نماز جمعه منجر به تقویت نظام می شود.

وی با اشاره به بخشی از سخنان علامه مصباح که تریبون نماز جمعه می تواند تبدیل به محلی برای پاسخگویی مسئولین بشود، اظهار داشت: اگر وزیری یا نماینده ای یا رئیس فلان سازمان می آید و پیش از خطبه صحبت می کند قبل از آن چند کارشناس بیایند و عملکرد او را نقد کنند، درباره عملکردش مورد سوال قرار بگیرد، یا در همین فضاهای دانشگاه میزهایی قرار بگیرد، از مسئولین دعوت بشود، اسمشان آنجا بخورد که مردم متوجه بشوند چه کسی می آید، چه کسی نمی آید، مسئولین بیایند، بنشینند و به سوالات مردم پاسخ بدهند.

وی ادامه داد: متاسفانه بی تدبیری برخی از مسئولین در گذشته وضعیتی را رقم زده است که باعث ناامیدی بخشی از مردم شده، یکی از راه های از بین رفتن این ناامیدی، بازآفرینی امید در بین مردم این است که مردم ببینند با مسببین این وضعیت به واسطه ترک فعل ها و بی تدبیریشان برخورد صورت می گیرد.

این فعال دانشجویی با بیان اینکه متاسفانه هنوز راهبرد کلان و مشخصی از دولت مشاهده نشده است، اظهار داشت: سازوکارهای غلطی از دولت قبل وجود دارد که باید اصلاح بشود و مردم تغییرات را احساس کنند، متوجه سختی کار هستیم اما توقع ما از دولت سیزدهم بیش از این است. یکی از اصلی ترین مواردی که دولت جدید باید زودتر در آن به نتیجه برسد راهبرد اقتصادی دولت است، متاسفانه اقدامات ناصحیح قبل وضعیت اقتصادی را برای بخشی از جامعه سخت کرده است، امیدواریم دولت زودتر به یک راهبر مشخص اقتصادی دست پیدا کند و شاهد تصمیمات متناقض در همه امور به ویژه مسائل اقتصادی نباشیم

وی خاطرنشان کرد: پیرامون مساله مذاکره هم حرف اولیه ما این است که اولا تعامل با جهان در چند کشور غربی خلاصه نمی شود؛ دولت محترم باید تلاش کند که پیش از تلاش برای رفع کلیه تحریم ها برای بی اثر کردن آن ها تلاش کند و بحمدالله این نگاه در مواضع بیشتر دولتمردان فعلی دیده می شود. نهادهای بین المللی ظاهرا مستقل نیز باید بدانند که جمهوری اسلامی به تمامی تعهدات خود عمل کرده است و طرفی که غیر مسئولانه از آن خارج شده است باید برای بازگشت هزینه پرداخت کند طرف آمریکایی است و تا زمانی که طرف مقابل به تعهدات قبلی خود عمل نکند نباید انتظاری از جمهوری اسلامی داشته باشد.

نراقی ادامه داد: آقای گروسی هم قبل از سفر مجدد به ایران باید بداند که هر تقاضایی از جمهوری اسلامی قبل از محکوم کردن اقدامات خرابکارانه رژیم صهیونیستی علیه تاسیسات هسته ای ایران نشان از پادویی شما برای اربابان غربی خود دارد. کمی در ظاهر آزادگی آژانس بین المللی را حفظ کنید و اقدامات خرابکارانه رژیم صهیونیستی را محکوم کنید.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور همچنین خطاب به نمایندگان مجلس هم گفت: انتظار ما از مجلس انقلابی این است که اولا به صورت جدی کار کند و به نظارت بر دولت بپردازد و ثانیا به تعهدات و قول هایی که داده است عمل کند، حدود یک سال و نیم از عمر مجلس طی شده است اما هنوز مسائلی از قبیل شفافیت که شعار نمایندگان بود به نتیجه نرسیده است و اسف بار تر شاهد آن هستیم که برخی از طرح ها پشت درب های بسته در حال بررسی و تائید است. آقایان وکلای مردم، شما به مردم وعده های داده اید، شما به مردم قول شفافیت داده اید، اکنون که یک سال و نیم از عمر مجلس طی شده باید پاسخگو باشید.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: اگر بناست دولت به اصلاحات جدی اقتصادی بپردازد و شاهد تحولاتی در زمینه اقتصادی باشیم نیازمند آن است که مجلس به طور ویژه بر روی این مساله نظارت داشته باشد و اگر بناست منافع افرادی تحت الشعاع قرار بگیرد آنان سرمایه داران و سوداگران باشند و نه مردم معمولی.

وی در پایان گفت: با توجه به نزدیک شدن 16 آذر و روز دانشجو به نمایندگی از تمامی دانشجویان کشور از مسئولین دعوت می کنم که دعوت دانشجویان را لبیک گفته و در بین دانشجویان حاضر شده و به مطالبات آنان پاسخ دهند. دانشگاه محل گفت و گو با دانشجو است و امیدواریم اگر مسئولی در دانشگاه حاضر می شود به گفتگو با دانشجویان بپردازد و شاهد برخی اتفاقات قبل که مسئولان در دانشگاه حاضر می شدند همه حاضر بودند جز دانشجویان نباشیم.

کپی لینک کوتاه
متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA